فال تاروت

فال تاروت چیست و از کجا آمده است؟

 

به جرات میتوان گفت فال تاروت پرطرفدارترین فال در میان انواع مختلف فالهاست که با توجه به تعداد بالا و تنوع کارتها و تصاویر، اطلاعات کاملی را در مورد گذشته، حال و آینده ارائه میدهد. در فال تاروت مجموعه‌ای از کارتهای بازی وجود دارد که این کارتها از نیمه قرن ۱۵ ام میلادی در قسمتهای مختلف اروپا مانند فرانسه و ایتالیا برای ورق بازی گروهی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. از اواخر قرن ۱۸ ام تا به امروز پیروان آن و نهانجویان (کاوشگران دانشهای مخفی و راز آلود)، تاروت را وسیله‌ای برای پیشگویی و یا حتی گذرگاهی در سیر بعد ذهنی و روحانی قلمداد می‌کنند.

بطور کلی کارتهای تاروت در اروپا بیشتر به منظور بازی استفاده می‌شود ولی در کشورهای انگلیسی زبان ومناطقی که بازی آن انجام نمی‌شود، فال تاروت طرفداران بسیاری دارد و تاروت اصولاً جنبه فالگیری دارد. برخی محققان سرچشمه کارتها را از مصر باستان و یا کابالا می‌دانند ولی مدرکی دال بر استفاده آن برای پیشگویی و طالع بینی قبل از قرن ۱۸ وجود ندارد همچنین محققان استفاده از فال تاروت را تنها یک جنبهٔ تفریحی می‌دانند.

طبق نظریه دیگری نام تاروت از «رودخانه تارو» (شمال ایتالیا، در نزدیکی پارما) گرفته شده؛ بنظر می‌رسد خود بازی ریشه در شمال ایتالیا، میلان یا بولونیا دارد.

«دی جبلین» کشیش و محقق سوییسی، اظهار داشت که تاروت از واژه‌های قبطی «تار» به معنی سلطنتی و «رو» به معنی «جاده» آمده پس «تاررو» یعنی «راه سلطنتی» به سوی فرزانگی. از دقت در این واژه‌ها به معنای مشترکی می‌رسیم که اشاره به راه و روشی دارد که نهانجویان آنرا بسوی کمال و بینهایت می‌دانند.

کارتهای بازی احتمالاً از قاهره در اواخر قرن ۱۴ وارد اروپا شده است. این کارتها خالهایی بسیار مشابه با ۴ خال تاروت دارند که عبارت از شمشیر، عصا، جام و طلسم هستند. خالهای تاروت هنوز در ورق بازی سنتی ایتالیا، اسپانیا و پرتغال وجود دارد.

کارتهای دست ساخت تاروت در قرن ۱۴ مورد حمله شدید کشیشانی که مدعی وجود ذات شیطان در آن بودند، قرار گرفت. با وضع موجود بیشتر حکومتها تاروت را آزاد و بعضی آنرا ممنوع اعلام کردند. با آمدن صنعت چاپ، تولید انبوه ورقها میسر شد که ورقهای این دوره از شهرهای مختلف فرانسه بجا مانده است.

هدف اصلی کارتهای تاروت بازی وسرگرمی بوده است اما کارتهای تاروت بعدها با عرفان و جادو تلفیق شدند وتحت عنوان فال تاروت پدیدار شدند.

هر کارت تاروت دارای یک تصویر و یک عنوان است که هرکدام بیانگر مفهوم ویژه‌ای می‌باشد. باور پیشگویی تاروت این است که کارتهای رو شده برای شرکت کننده دیدگاهی از آینده و حتی وضعیت کنونی او را در اختیارش قرار می‌دهد.

گوناگونی بسیاری در طراحی الگوها و اشکال تاروت وجود دارد. از نظر تاریخی یکی از مهمترین طراحی‌ها متعلق به تاروت رایدر وایت است که اکثرا برای فال تاروت از آن استفاده میکنند. در مطالب بعدی بطور کامل درباره آن توضیح خواهیم داد و با تک تک کارتهای آن آشنا خواهید شد.

- آشنایی کامل با تصاویر و معانی کارتهای تاروت