گوناگون

با افراد افسرده چگونه رفتار کنیم

افسرده

با افراد افسرده چگونه باید رفتار کرد؟

ممکن است در میان اعضای خانواده و یا دوستان و آشنایان شما، افراد افسرده وجود داشته باشند. در این مقاله می خواهیم به ۱۰ مورد مهم درباره ارتباط برقرار کردن با افراد افسرده اشاره کنیم تا آن ها را بهتر درک کنیم، با ما همراه باشید تا در این مورد بیش تر بدانید.

 

۱- وجوه مختلف افسردگی

افسردگی به معنای گریه کردن نیست! حتی ممکن است این افراد از نظر ظاهری هیچ تفاوتی با ما نداشته باشند، بعضی از افراد افسرده از درون احساس تنهایی می کنند و ممکن است حتی در جشن بزرگی در کنار سایر افراد حضور داشته باشند؛ اما همواره احساس تنهایی کنند.

۲- افسردگی چیزی فراتر از بی حوصلگی است!

افسردگی تنها یک معضل روحی نیست، نه تنها روح را افسرده و خسته می کند،‌ بلکه حتی جسم را هم خسته تر و افسرده تر خواهد کرد. به همین دلیل معمولا حس و حال از خانه خارج شدن و گشت و گذار و پیاده روی را ندارند.

۳- گاهی اوقات برای ما هم موضوع غیر قابل درک می شود

حتما توجه داشته باشید که این افراد خودشان هم علت حال بدشان را نمی دانند، پس بهتر است از آن ها سوال های بی مورد و تکراری در رابطه با دلیل ناراحتی شان نپرسیم! اینکه دائما از آن ها سوال شود چرا حالت اینچنین است به آنها اضطراب و استرس بیشتری وارد میکند.

۴- افراد افسرده بیش از اطرافیان خود در عذاب هستند!

هرچند اطرافیان از وجود فرد افسرده در خانه ناراحت می شوند؛ اما باید بدانید هیچ کس به اندازه خود این افراد از این موضوع ناراحت نخواهد بود. پس سعی کنید آن ها را بیشتر درک کنید. این افراد تا حد ممکن از بروز رفتار و حرف های ناامید کننده در جمع دوستان و خانواده خود پرهیز می کنند.

۵– افراد افسرده سعی می کنند از این حالت خود خجالت نکشند

در ابتدا اعتراف به افسردگی برای این افراد بسیار سخت است؛ اما اگر فردی به این بیماری دچار شده باشد، به هر حال مجبور است به آن اعتراف کند. در این حالت این افراد سعی می کنند از آن خجالت نکشند با این که بسیار سخت خواهد بود.

۶– افراد افسرده سعی می کنند به انجام فعالیت های مورد علاقه خود بپردازند

با آنکه افراد افسرده هیچ گاه از تخت خود خارج نمی شوند و اغلب خود را در اتاق محبوس کرده اند؛ اما با این حال می دانند که باید کارها و فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. تنها تفاوت آن ها با افراد عادی این است که نمی خواهند با دیگر افراد در ارتباط باشند و ترجیح می دهند در تنهایی به انجام فعالیت های خود بپردازند.

۷- افراد افسرده هم سعی می کنند خوش گذرانی هایی را داشته باشند

ممکن است خوش گذرانی های افراد افسرده کمی با افراد عادی تفاوت داشته باشد؛ لازم است بدانید آن ها هم تفریحاتی را دارند و برای داشتن احساسات بهتر به انجام دادن آن ها می پردازند. شاید گاهی نوشتن چند خط درباره موضوعی بهترین تفریح آنها باشد.

۸- گاهی کمک نکردن بهتر است!

افراد افسرده تمایلی به شنیدن نصایح و نظرات دیگران ندارند و ترجیح می دهند به انجام فعالیت های مورد علاقه خود بپردازند؛ زیرا کمک کردن به آن ها و دادن پیشنهادات متفاوت تفاوتی برای بهبودی شان نخواهد داشت.

۹- افسردگی تنها بخشی از زندگی آن ها است

افسردگی تنها بخشی از این افراد است و تمام زندگی این افراد را در بر نمی گیرد. همه ما هنگام مواجه شدن با این افراد تنها همین ویژگی را در آن ها می بینیم و به همین دلیل نسبت به دیگر ویژگی های آن ها بی اعتنا هستیم. در حالی که چنین نیست و باید این نگرش اصلاح شود.

۱۰- هنوز عاشق شما هستند

اگر در برخورد افراد افسرده با کم محلی و بی اعتنایی مواجه شدید،‌ بدین معنا نیست که آن ها به فکر شما نیستند و یا از شما خوششان نمی آید؛ بلکه شاید دقیقا در همان لحظه بیش از همیشه به شما احتیاج داشته باشند، پس هیچ وقت آن ها را فراموش نکنید و حتی اگر آن ها سراغی از شما نگرفتند،‌ یادی از آن ها بکنید و سعی کنید همیشه در کنارشان باشید.

 

 

سامان گرانمهر – محقق و پژوهنده

برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین روان عضو کانال تلگرام نوین روان شوید:  عضویت