گوناگون

چگونه بر ترس های خود غلبه کنیم

ترس

چگونه بر ترس های خود غلبه کنیم

آیا نیاز به شجاعت دارید؟َ

آیا فکر می کنید فردی ترسو هستید؟

آیا می خواهید اعتماد به نفستان افزایش یابد؟

آیا فکر می کنید با غلبه بر ترس های تان فرد شجاع تری می شوید؟

همه ی انسان ها در شرایط مختلف زندگی ترسیدن را تجربه می کنند و با آن روبرو میشوند. هرچند احساس ترس در بعضی موقعیت ها کاملا طبیعی است اما باید ترس هایی را که مانع رسیدن شما به اهدافتان میشود را از بین ببرید.

 

ترس، شجاعت و اعتماد به نفس

اغلب مردم بر این باورند که شجاعت یعنی فقدان ترس و فکر میکنند فردی که شجاع است هیچگاه ترس را تجربه نمیکند، اما این باور کاملا اشتباه است. همه ی آدم ها از شجاع ترین آنها گرفته تا بزدل ترین شان ترسیدن را تجربه می کنند اما تفاوت در روشی است که برای مقابله با ترس استفاده می کنند و به همین دلیل برخی شجاع و برخی ترسو به نظر می آیند.

انسان شجاع  هنگامیکه ترس را در خود احساس کند، به راهش ادامه می دهد تا به هدف خود برسد  اما فرد ترسو به محض ترسیدن متوقف می شود. هر دو آنها تلاش می کنند از این احساس دوری کنند با این تفاوت که فرد شجاع به جلو حرکت می کند و فرد بزدل به عقب . ترسیدن احساسی است که به شما می گوید دیگر نباید ادامه داد. اما در مقابل ، شجاعت می گوید باید ادامه داد حتی اگر بترسید. اکثر افراد شجاع که در اطراف خود می بینید مانند همه ترس را تجربه می کنند اما می دانند چگونه بر آن غلبه کنند و راه شان را ادامه دهند.

 

احساس ترس و باورهای غلط

یکی از افرادی که برای مشاوره آمده بود به شدت از تاریکی می ترسید زیرا معتقد بود در تاریکی روح و جن و پری حضور دارد. او سی سال از زندگی را با وحشت از تاریکی گذرانده بود و اصلا جرات رفتن به مکان های تاریک را نداشت، در نتیجه همیشه اعتماد به نفس پایینی داشت.

تا اینکه سرانجام یک شب تک و تنها در جاده بین شهری، در تاریکی مطلق خودرو وی خراب شد. به همین دلیل مجبور شد ساعت ها در تاریکی بماند تا فردی پیدا شود و به او کمک کند. پس از گذراندن آن ساعت ها در تاریکی مطلق متوجه شد در تمام این سال ها خودش را فریب داده زیرا هیچ روح و یا جنی آنجا نبود!! در بسیاری از موارد دلیل ترس و نداشتن شجاعت ریشه در باورهای غلط خودمان درباره ی جهان دارد. به محض آنکه یک بار با باورهای غلط مان روبه رو شویم شجاعت را در درون خود احساس خواهیم کرد.

 

ترس از خود ترس

چیزی که بسیاری از آدم ها نمی دانند آن است که گاهی اوقات ما از ترسیدن می ترسیم. خیلی وقت ها تنها دلیل  اینکه از بعضی چیزها دوری می کنیم این است که از تجربه ی احساس ترس می ترسیم.

این یک قانون است؛ هر چه بیشتر از ترسی خاص دوری کنید آن ترس در وجود شما بیشتر رشد می کند و شدید تر می شود. سریع ترین راهکار برای غلبه بر آن و بدست آوردن شجاعت، رویارویی با ترس های تان است.

این ترسها می توانند هر چیزی باشند مانند ترس از تاریکی ، تنها شدن ، جدایی و یا حتی رد شدن. با ترسهای خود رو به رو شوید و اجازه ندهید بر شما غلبه کنند. به جای انکار و فرار از ترسهایتان سعی کنید با پذیرش واقعیت، آنها را شکست دهید. واقعیت های زندگی شما با قلم اراده ی خود شما نقاشی می شوند.

 

 

سامان گرانمهر – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین روان یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ بلکه جائیست تا شما بتوانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. اطلاعاتی بر اساس علوم روانشناسی  و به زبانی ساده. کتاب چگونه کسی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین روان منتشر شده است. این کتاب به شما کمک می کند هر شخصی را عاشق خود کنید.

 برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین روان در کانال تلگرام ما عضو شوید  عضویت در کانال تلگرام نوین روان