روانشناسی عشق

چرا بعد از جدایی احساس بدی داریم

چرا بعد از جدایی احساس بدی داریم

چرا بعد از جدایی احساس بدی پیدا میکنیم

آیا از کسی جدا شده اید؟ احساس بسیار بدی دارد، درست است؟ بعد از آن همه دوست داشتن و علاقه، بعد از آن همه زمانی که صرف یکدیگر کرده اید و حتی شاید فکر اینکه او تنها فرد مناسب شما بوده است. قابل درک است که جدایی خیلی دردناک است اما آیا میدانید چرا آنقدر سخت است؟

دلایل زیادی وجود دارد اما جالب است بدانید اکثر آنها ارتباطی با حس دوست داشتنتان ندارد.

شاید عجیب بنظر آید اما علت آن نداشتن اطلاعات کافی درباره روانشناسی عاشق شدن است.

بعد از خواندن این مطلب خواهید فهمید که دلیل واقعی احساس بدی که بعد از جدایی سراغتان می آید این نیست که شما عاشق آن فرد هستید بلکه به دلایل بسیار دیگری است.

 

دلایل احساس بد بعد از جدایی

در زیر دلایلی که باعث احساس بد بعد از جدایی میشود را ذکر می کنم.

اکثر آدم ها چیزی درباره این دلایل نمیدانند و تنها به خاطر اینکه این احساسات بعد از جدایی پیش می آید آن را به آن فردی که از او جدا شده ربط میدهند.

 

اعتماد به نفس تان خورد شده: بعد از آنکه دختری از پسری جدا میشود، آن دختر جلوی آیینه به خود خیره میشود و شروع به جستجوی تغییرات اخیر در ظاهرش میکند. حتی روی وزنه میرود تا وزنش را چک کند که بفهمد آیا اخیرا دچار اضافه وزن شده است؟ دلیل این که او سعی میکند مجددا خودش را بررسی کند این است که اعتماد به نفس ندارد. او میخواهد بفهمد چرا معشوقه اش ترکش کرده است اما هیچ نشانه ای نمی یابد. اگر آن دختر به گونه ای مطمئن شود که معشوقه اش او را به دلیلی که اصلا به ظاهرش مربوط نیست ترک کرده ، احتمالا بعد از جدایی آنقدر حالش بد نمیشود. بطور خلاصه این نکته را اینطور بیان میکنم که یکی از دلایلی که شما احساس بسیار بدی بعد از جدایی پیدا میکنید آن است که اعتماد به نفس تان را از دست می دهید و ربطی به احساس عشقی که به آن شخص دارید ندارد.

 

مسائل مربوط به ایگو (من): دیگران درباره ام چه فکری میکنند؟ آیا آنها به یکدیگر می گویند که او مرا به چه دلیلی ترک کرده است؟ دشمنانم درباره ام چه فکری میکنند؟ کسانی که چشم دیدنم را ندارند قطعا پشت سرم حرف میزنند، این واقعا باعث آبروریزی است. با چنین سوالاتی که در ذهن پدیدار میشود میتوان فهمید که یکی از دلایل اصلی که بعد از جدایی، آدم ها احساس غم و اندوه میکنند این است که از صحبت ها و قضاوت هایی که اطرافیان درباره اش خواهند کرد میترسند. این هم دلیل دیگریست که مانند مورد قبل هیچ ربطی به فردی که دوستش داشتید ندارد.

 

از دست دادن یک کاهنده ی درد: اگر شما هم مانند خیلی از مردم هستید که فقط برای فرار از روبرو شدن با مشکلات زندگی وارد یک رابطه شده اند، پس زمانی که کسی ترکتان میکند دوباره به واقعیات دردناک زندگیتان باز میگردید. شما از عشق و دوست داشتن به عنوان راهی برای خلاص شدن از احساسات بد استفاده میکردید(احساسات بدی که حاصل مشکلات لاینحل زندگی شماست). به همین خاطر زمانی که این رابطه عاشقانه پایان میابد سپر دفاعیتان می شکند و مجددا خودتان را در مقابل مشکلات قدیمی تنها میبینید. یکی از دلایل اصلی که مردم بعد از آنکه جدا میشوند احساس بدی پیدا میکنند آن است که برای آنکه احساس خوبی داشته باشند وابسته به رابطه هستند، که این جور رابطه ها رابطه ی سالم و درستی نیست.

 

نگرانی درباره آینده: آیا می توانم فراموشش کنم؟ آیا میتوانم از نظر مالی مستقل باشم؟ هیچ کس نمیداند و این همان دلیلیست که بعد از جدایی احساس بدی پیدا میکند. اگر او درباره ی آینده مطمئن باشد قطعا بعد از جدایی کمتر احساسات بد پیدا میکند. در مطلب  چگونه کسی را فراموش کنیم نکات خیلی مهمی درباره اینکه چگونه کسی را در کمترین زمان ممکن فراموش کنیم نوشته ام که قطعا کمکتان خواهد کرد. اگر میخواهید کسی را فراموش کنید حتما این مطلب را بخوانید.

 

از دست دادن یک منبع خوب صمیمیت: در یک رابطه ی نادرست وقتی یک شخص عاشق فردی میشود تمام ارتباطاتش با دوستان قدیمی اش را تضعیف میکند و در نتیجه آن فرد تنها منبع صمیمیت او میشود. به همین علت زمانی که از یکدیگر جدا میشوند احساس تنهایی میکند و این احساس بد به خاطر این نیست که عاشقش بوده بلکه به این خاطر است که او تنها منبع صمیمیت قابل دسترس بوده است.

 

حرف آخر درباره زمانی که از یکدیگر جدا میشوید

درست است شاید عاشق آن فرد بوده اید اما اگر درد و اندوه شما الان  ۱۰۰%  است،  ۹۰%  از این درد ممکن است نتیجه ی فاکتورهای دیگری باشد که ارتباطی با شخصی که عاشقش بودید و ترکتان کرده ندارد. پس اگر آن مشکلات شخصی تان را رفع کنید قطعا جدایی، مانند گذشته آن اثرات بد را بر روی شما نخواهد گذاشت و هنگامی که از کسی جدا شدید دیگر آن احساسات بد به سراغتان نخواهد آمد.

 

 

سامان گرانمهر – محقق و پژوهنده

 

کتاب چگونه کسی را عاشق خود کنیم ترجمه بنده و توسط سایت نوین روان منتشر شده که بطور چشمگیری شانستان را برای اینکه کسی را عاشق خود کنید افزایش میدهد. نوین روان بدون اغراق کامل ترین و موثرترین سایت فارسی زبان در حوضه ی مسائل روانشناسی عشق است که با زبانی ساده و قابل فهم تکنیک های نوین روانشناختی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهد.

 

برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین روان عضو کانال تلگرام نوین روان شوید:  عضویت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.