روانشناسی عشق

چرا نمیتوانم عاشق بشوم؟

چرا نمیتوانم عاشق بشوم

چرا نمیتوانم عاشق بشوم؟

چرا برخی افراد هیچگاه عاشق نمیشوند؟

معمولا افرادی که جلسات مشاوره با من دارند این سوال را از من میپرسند که چرا با اینکه طرفشان عاشقش هست باز نمیتوانند عاشق شوند.

درست مانند تمام رفتارهای عجیب و غریب دیگر، فهمیدن ریشه ی دلایل اصلی پشت پرده توسط دیدگاه روانشناختی میتواند تمام این رفتارها را کاملا منطقی تفسیر کند.

در این مقاله من حقایقی درباره روانشناسی عاشق شدن برای شما خواهم گفت که به شما کمک میکند تا بفهمید چرا به ندرت عاشق میشوید.

 

دلایلی که باعث میشود به ندرت عاشق شوید

شما وابستگی خارجی ندارید: عدم وابستگی خارجی به این معناست که شما برای خوشحال بودن و یا برای خلاص شدن از احساسات بد هیچ وابستگی و نیازی به عوامل و فاکتورهای دیگر ندارید. همانطور که برای داشتن احساس سرخوشی به مواد مخدر پناه میبرند، بعضی  افراد هم برای خلاص شدن از احساسات بد به عشق و عاشقی پناه میبرند. اگر به راحتی عاشق نمیشوید احتمالا به این معناست که هرگاه زندگیتان به کامتان نبود به سمت ایجاد رابطه پناه نمیبرید و شما فقط زمانی عاشق میشوید که واقعا آن شخص را بخواهید.

 

شما فردی بصری هستید: با توجه به قواعد روانشناسی عشق ، افراد مختلف زمانی عاشق کسی میشوند که معیارهای خاصی که در ضمیر ناخودآگاه خود دارند با آن شخص مطابقت پیدا کند. اگر شما فردی ظاهرگرا باشید یا فردی که بر اساس آنچه میبیند قضاوت میکند ، پس به احتمال فراوان شما نمیتوانید عاشق کسی شوید مگر آنکه آن شخص از نگاه شما خوش چهره و جذاب باشد. (توجه داشته باشید در اینجا منظور من از ظاهرگرا انسان سطحی نگر نیست ، بلکه فردیست که آنچه میبیند و هرآنچه مربوط به ظاهر است برایش اهمیت بسیار دارد)

 

معیارهای ضمیر ناخودآگاه شما خیلی سختگیرانه است: افراد مختلف بدون آنکه علتش را بفهمند عاشق میشوند ، اما در واقع تنها زمانی این عشق اتفاق می افتد که آن شخص با معیارهای ناخودآگاه شان مطابقت پیدا کرده باشد. اگر معیارهای شما بسیار سختگیرانه باشد و یا انتظاراتی غیر واقعی از شریک آینده یتان داشته باشید به سختی میتوانید کسی را پیدا کنید که بتواند برایتان جذاب باشد.

 

قدرت تنهایی: بعضی افراد نمیتوانند تنهایی را تحمل کنند و همیشه باید دورشان شلوغ باشد. در مقابل افرادی هم هستند که قدرت تحمل تنهایی دارند که حتی ممکن است از تنهایی لذت ببرند و به این خاطر است که به ندرت عاشق میشوند.

 

ارتباطات محدود: گاهی اوقات آنقدر ارتباطات یک فرد محدود است و کمتر در جامعه آفتابی میشود که امکان آنکه با کسی ملاقات های پی در پی داشته باشد تا با هم آشنا شوند به ندرت پیش می آید. مطمئنا تا زمانیکه ارتباطات اجتماعی کمی داشته باشید، شانس آنکه معیارهای ناخودآگاه شما با کسی مطابقت کند به حداقل میرسد.

 

نکات نهایی درباره عاشق نشدن

هر رفتاری که عجیب و غریب به نظر میرسد علتش به آسانی تفسیر میشود منوط بر آنکه شما به درک کافی از خودشناسی رسیده باشید.

یکی از موردهایی که به من رجوع کرده بود، خانمی بود که همیشه عاشق پسرهای ضعیف و کم اعتماد به نفس میشد و خودش هم علتش را نمیدانست! زمانی که گذشته اش را بررسی کردم متوجه شدم ایشان در یک خانواده ی به شدت مادرسالار بزرگ شده است. به همین دلیل این خانوم با این باور پرورش یافته بود که تنها راه داشتن یک خانواده موفق این است که کنترل کامل و بی چون و چرا روی شوهرش داشته باشد.

 

 

سامان گرانمهر – محقق و پژوهنده

 

کتاب چگونه کسی را عاشق خود کنیم توسط سامان گرانمهر در سایت نوین روان منتشر شده است؛ این کتاب به طرز چشمگیری شانس شما را برای عاشق کردن کسی که دوستش دارید، افزایش می دهد. بدون اغراق تنها سایت فارسی زبان که با روشی نوین و جامع به بررسی روانشناسی عشق پرداخته و اطلاعات آن را با زبانی ساده و قابل فهم در اختیار خوانندگانش قرار میدهد سایت نوین روان است.

برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین روان عضو کانال تلگرام نوین روان شوید:  عضویت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.