روانشناسی عشق

چگونه کسی را فراموش کنیم؟

چگونه کسی را فراموش کنیم

 

عاشق کسی شدن که نباید عاشقش شد

گاهی اوقات فراموش کردن یک شخص به نظر غیر ممکن میرسد. زمانی که عاشق شخصی می شوید که نباید عاشقش می شدید ، احساس خیلی بدی به شما دست میدهد اما احساس خیلی بدتر زمانی به سراغتان می آید که مطمئن میشوید رابطه ای که در آن هستید هرگز به سرانجام نمیرسد.

همیشه فکر میکردم جدایی بدترین اتفاقیست که میتواند در طول زندگی هر فرد رخ دهد. تا پنج سال پیش معتقد بودم که فراموش کردن یک نفر یکی از سخت ترین کارها در زندگی است، مخصوصا زمانی که حس کنید هیچ کس مثل آن شخص نیست. تمام این باورها در ذهنم نقش بسته بود تا دوره ای که عمیقا در حال مطالعه بر روی مباحث روانشناسی عاشق شدن بودم، از آن زمان به این حقیقت پی بردم که در صورتی که طبق دستور العمل ها ی مناسبی گام برداشته شود می توان هر شخصی را در کمتر از ۲ هفته فراموش کرد.

در این مقاله من به شما اسراری را خواهم گفت که یقینا برای فراموش کردن کسی که عاشقش هستید در کمترین زمان ممکن کمکتان میکند.

توجه:  اسرار “فراموش کردن هر شخص” شما را به فردی بی احساس تبدیل میکند.

بعد از دنبال کردن لینک های موجود در این صفحه و خواندن مطالب این بخش ، طرز تفکر شما برای همیشه تغییر خواهد کرد. آن جدایی هایی که برای چندین سال باعث افسردگی شما بود تنها چند هفته یا چند روز زمان میبرد تا فراموش شود. فراموش کردن یک شخص اگر در چند روز میسر نشد قطعا در چند هفته اتفاق خواهد افتاد.

اگر شما جزء آن دسته آدم هایی هستید که معتقد هستند درد و رنج کشیدن قسمتی ضروری از عاشق شدن است خواندن ادامه این مطالب را متوقف کنید، اما اگر شما جزء آن دسته هستید که معتقدند دلبستگی بیش از حد چیزیست که میتواند مانع داشتن یک زندگی خوب و با نشاط شود و این درد ها و رنج ها غیر ضروریست پس به خواندن این مطلب ادامه دهید.

بعد از خواندن این مقاله جدایی ها دیگر نمیتوانند آنطور که قبلا به شما آسیب میرساندند باشند ، شما دیگر باورهای غلطی نخواهید داشت و خیلی سریعتر با خودتان کنار می آیید.

 

چگونه کسی را فراموش کنیم (راهنمای گام به گام)

 

قبل از هرچیز چند مفهوم را باید بدانید:

داستان “تک بودن” یک افسانه است: اگر مهمترین دلیل نباشد قطعا یکی از مهمترین دلایلی که شخصی بعد از جدا شدن نمیتواند خودش را بازیابی کند اینست که افسانه ی “تک بودن” را باور دارد. تا زمانی که ضمیر ناخودآگاه شما بر این باور است که کسی که از شما جدا شده بهترین فرد در دنیاست، هیچ وقت نمیتواند بهبود یابد و حال شما را خوب کند. با آشنایی بیشتر درباره مفهوم “تک بودن” و فهمیدن این حقیقت که همه ی ما پتانسیل های زیادی برای انتخاب شریک های زیادی در دنیای واقعی داریم ، قادر خواهیم بود از درد و رنج جدایی خلاص شویم.

 

خیلی از افراد میتوانند تک باشند: قبلا در مطالب گذشته توضیح داده ام که ما عاشق کسانی میشویم که با تعدادی از معیارهایی که در ضمیر ناخودآگاه خود داریم تطابق دارند. این بدان معنیست که تعداد افرادی که می توانند مطابق با معیارهایمان باشند بیشتر از یک نفر است. علاوه بر این ممکن است شما عاشق کسی شوید که ۳۰ مورد از ۴۰ مورد معیارهای ضمیر ناخودآگاهتان را داشته باشد در حالی که شاید در بیرون فردی باشد که با ۳۵ مورد از معیارهای شما مطابقت داشته باشد!!

 

این که کسی شما را رها کرده نشانه ی بد بودن شما نیست: برخلاف باورهای معمول ، یکی از بزرگترین معضلاتی که بعد از جدایی تجربه میشود ربطی به شخص مورد علاقه ی ما ندارد بلکه مربوط به صدماتی است که خودمان به خودمان میزنیم مانند خرد کردن اعتماد به نفس ، احساس تنهایی کردن و نگران بودن از آینده. با یادگیری اینکه چگونه احساسات بد خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنیم و با درک دلیل اصلی پشت پرده هر کدام از این احساس های بد ، قادر خواهیم بود حال خود را به طور کامل خوب کنیم بدون آنکه نیازی به فردی که ما را رها کرده داشته باشیم!

 

بهبودی هرچه سریعتر بعد از جدایی: هنگامی که درک کنید چرا ما عاشق میشویم ، چرا بعد از جدایی احساس بدی به ما دست میدهد و اینکه روانشناسی عشق چگونه عمل می کند ، علاوه بر اینکه می توانید حال خود را پس از این جدایی بهبود بخشید بلکه میتوانید نفرات بعدی را بسیار سریعتر از قبل فراموش کنید. دیگر هیچ وقت هیچ مشکلی با فراموش کردن کسی نخواهید داشت و خواهید فهمید چگونه کسی را فراموش کنید حتی اگر بر این باور باشید که توانایی فراموش کردنش را ندارید.

 

چگونه با اصلاح باورهایتان هر کسی را فراموش کنید

 

خلاص شدن از احساساتی که تحت تاثیر آن فرد نیست: همانطور که قبلا اشاره کردم، صدماتی که به خودمان میزنیم مانند خرد کردن اعتماد به نفس  و یا نگرانی درباره آینده می تواند دلیل اصلی احساسات بدی باشد که بعد از جدایی بسراغتان می آید. اولین قدم برای فراموش کردن یک فرد تهیه یک لیست از تمام احساسات بدی هست که دارید . سپس باید تعیین کنید که کدام یک از این حس های بد مربوط به فردیست که عاشقش شدید و کدام یک مربوط به دلایل دیگر است. خیلی از احساسات بد مربوط به بعد از جدایی هیچ ارتباطی با فردی که از دستش داده ایم ندارد. احساساتی مانند احساس تنهایی، احساس خجالت و سرخوردگی در میان دوستان و آشنایان، احساس عدم اعتماد به نفس در زمینه های مختلف و غیره. وقتی این احساسات بد تفکیک شود و آن ها را بشناسید میتوانید مورد به مورد برای از بین بردن این احساس ها اقدام کنید و خیلی زود اثرات آنرا خواهید دید که حالتان بسیار بهتر از قبل شده است.

 

همه چیز مرا یاد او می اندازد: وقتی همزمان دو اتفاق با یکدیگر در ذهنتان ترکیب می شود آنگاه رخداد یکی از آنها شما را یاد دیگری می اندازد. اصطلاحا آن چیزهایی که شما را یاد اتفاق دیگر می اندازد “لنگر”  نامیده میشود. (برای مثال وقتی یک آهنگ را گوش کنید یک شرایط خاص در گذشته را به شما یادآوری کند). وقتی شما تلاش میکنید کسی را فراموش کنید معمولا با لنگرهای زیادی مواجه میشوید که شما را یاد آن فرد می اندازد و این همان دلیلی است که شما باید یاد بگیرید چگونه این لنگرها را از بین ببرید. قطعا خیلی چیزها وجود دارد که اهمیت چندانی ندارد و شما را یاد آن فرد می اندازد، باید تمام آن ها را از بین ببرید و دیگر سراغشان نروید.

 

اعتیاد به عشق مانع بهبود حالتان بعد از جدایی میشود: اعتیاد به عشق موردی است که در آن افراد بدلیل حل مشکلات دیگری که در زندگی دارند و برای خلاص شدن از احساسات بدی که به سراغشان می آید نیازمند رابطه های عاشقانه و دوستی هستند. بعضی افراد تنها برای اینکه احساس تنهایی نکنند و یا برای خلاص شدن از اضطراب و افسردگی وارد رابطه های عشق و عاشقی میشوند. اگر شما یک معتاد به عشق هستید تا زمانی که نتوانید اعتیادتان به عشق را از بین ببرید نمیتوانید شخصی را که عاشقش بودید فراموش کنید.

 

هیچ انسان تکی وجود ندارد: هیچ آدم منحصر به فرد و تکرار نشدنی وجود ندارد، همیشه پتانسیل های زیادی از آدم های خوب که در جستجوی ما هستند در دنیای واقعی وجود دارد. مطمئن باشید افراد بسیار لایق تر و مطلوب تری همیشه خواهند بود که شریک عاطفی بهتری برای شما بشوند فقط کافیست به خود این شانس را بدهید تا با آنها روبرو شوید. شما باید یاد بگیرید چگوه این افسانه ی تک بودن را دور بریزید و به فکر آینده ای بهتر با فرد دیگری باشید.

 

جلوگیری کردن از جدایی:  گاهی اوقات این امکان وجود دارد که قبل از آنکه جدایی رخ دهد بتوانید مانع آن شوید. هنگامی که متوجه یک سیر نزولی در رابطه خود میشوید می توانید قبل از آنکه رابطه تان به جدایی ختم شود آن را ترمیم کنید و به آن روحی دوباره ببخشید. در کتاب فوق العاده ی چگونه کسی را عاشق خود کنیم به طور کامل درباره ترفندهای افزایش عشق و علاقه صحبت شده است.

 

پذیرفتن حقایق باعث بهبودی حالتان میشود: برخلاف باور معمول، اگر شما مطمئن شدید که رابطه تان سرانجامی ندارد حالتان رو به بهبودی میرود. یک فرد تنها زمانی میتواند کسی را فراموش کند که دیگر هیچ امیدی به برگشتنش نداشته باشد و این اتفاق زمانی می افتد که این حقیقت را بپزیرد که دیگر نمیتواند آن شخص را برگرداند. اگر بتوانید راهی پیدا کنید که این اطمینان را به خودتان دهید که واقعا این رابطه تمام شده، آن وقت به راحتی میتوانید از فکر آن شخص بیرون آیید و فراموشش کنید.

 

سامان گرانمهر – محقق و پژوهنده

نوین روان یک وب سایت ساده ی مقاله نیست همچنین جایی نیست که مطالب و روش های کم محتوا و سطحی پیدا کنید بلکه نوین روان فضاییست تا شما با تکنیک های موثر روانشناسی در فرمتی واضح و قابل فهم آشنا شوید. کتاب چگونه کسی را عاشق خود کنیم توسط سامان گرانمهر در سایت نوین روان منتشر شده است؛ این کتاب به طرز چشمگیری شانس شما را برای عاشق کردن کسی که دوستش دارید، افزایش می دهد.

برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین روان عضو کانال تلگرام نوین روان شوید:  عضویت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.